utorok 10. januára 2012

Ako sa kupovali poslanci

Úryvok zo spisu Gorila (niekedy v decembri 2005)

"Haščák na konci uzatvára debatu o poslancoch s tým, že Malchárek sa má s poslancami viacej stretávať a spoluprácu má založiť viac na sľuboch ako na vyplácaní hotovosti. Spoluprácu cez sľuby má viesť spôsobom cez nápady a pridanú hodnotu zo strany poslancov. Haščák vysvetľuje Malchárkovi, že ak bude sľuby stavať na vlastnej aktivite poslancov, tak 99% sľubov nebude musieť splniť, pretože poslanci sú neschopní a sami nebudú vedieť obchody dotiahnuť do konca."


Z videonahrávky rozhovoru Pavla Ruska a poslankyne Ivety Henzélyovej, zverejnenej na tlačovej konferencii zorganizovanej Pavlom Ruskom (november 2005)

R - Rusko, H - Henzélyová

R: Aspoň ti ten dom zaplatili?
H: Nie, čo si, ani nebudem chcieť! Každý vie, že som nevzala a ani nevezmem!
R: A ani ti neponúkali?
H: Ponúkali, šak som ti to sama povedala. Keď boli za mnou pred tou septembrovou schôdzou, á že mi urobia dom a že mi sľubovali hory doly. Naozaj, boli za mnou. A vtedy som zostala pri tebe, proste som si nevedela predstaviť, že to urobím.
R. No dobre, ale ja si nepamätám, že...
H: Ale šak sme boli aj v parlamente, aj potom, jak sme v Parlamentke dolu sedeli a si sa ma pýtal, čo si taká smutná, ahovorím, ále boli za mnou, potom som ti povedala, že čo, že dom, peniaze a tak.
R: A to normálne chodili, naši prišli za tebou a ponúkali peniaze?
H: Nie naši, to bolo príliš okaté. To cez našich dakto prišiel.
R: Vtedy si hovorila nie a potom si povedala áno.
H: Ale nie preto, že mi dávali.
R: Dávali ti!
H: Ale nevzala som.
R: No dobre, ale by som pochopil, prepáč zobrala som potrebujem dom...
H: To by bolo veľmi jednoduché.
R: A ty si povedala: "Prišli za mnou."
H: A nevzala som.
R: Ponúkali ti.
H: Áno
R: Ponúkali ti dom, nejakých 10 miliónov...
H: Nie, sumu vôbec nebola, ja som povedala, že zbytočne, že peniaze nevezmem.
R: ... ako že ti dom postavia?
H: Zrekonštruujú.
R: No dobre a ty si povedala, že nie.
H: Áno a oni dali pokoj!
R: A potom si odišla.
H: Hej. Nikto ani netušil, že chcem odísť, vieš lebo ja som povedala, že neexistuje. Šak ma nezlomili, šak celú noc za mnou behali. Ešte raz poď a ešte to a ešte tamto. Vravím, dajte mi pokoj, zajtra ráno je hlasovanie, ja vám nič iné nepoviem. Aj tak bolo. Potom si sa ma pýtal, čo si taká smutná, boli za mnou. Či nepamätáš? A ostávaš, alebo tak si sa ma... Hovorím samozrejme. Potom som išla tak rapídne dole, rozumieš, to sú pre teba báchorky, ale ja, ja tým žijem, ja proste to cítim, ja vidím. No!
R: Odišla si, nič si mi nepovedala, oklamala si ma, zradila a budeš hlasovať spolu s koalíciou. A po tomto všetkom mi povieš, že sa im nepodarilo ťa kúpiť. A čím ťa kúpili? Povedz.
H: Nie, vážne nie. Vieš, potom boli nesmierne potešení a prišli, čo sa stalo. Tak nič sa nestalo, tak som sa rozhodla. Je ponúknutá spolupráca, ale peniaze by som v živote nezobrala.
R: Čo je to ponúknutá spolupráca?
H: Že mi pomôžu v projekte, čo raz bude alebo nebude. To je, to nič nerieši. Áno, pomôžeme vám, čo bude potrebné. To je nič...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára